Napsaly o nás

Dómy i kosti lvů. Prostějovští jeskyňáři půl století objevují taje podzemí

16. února 2019  12:53
Speleologická skupina Javoříčko ZO 7-03 ČSS letos slaví 50 let od svého vzniku. Od roku 1975 je jejím předsedou Miroslav Vaněk, který s prostějovskými jeskyňáři mapuje Javoříčský kras a snaží se poodhalit tajemství jeho vzniku. Stojí za významnými objevy podzemních systémů, chodeb i dómů s krápníkovou výzdobou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/speleo-prostejov-jeskynari-speleologove-objevy-javoricske-jeskyne-miroslav-vanek-javoricko.A190212_457139_olomouc-zpravy_stk

Prostějovští jeskyňáři slaví kulaté jubileum.

Prostějovská skupina jeskyňářů je organizována pod Českou speleologickou společností.

“Oficiálně jsme základní organizace 7-03 Javoříčko. Sídlo máme v Prostějově, naše činnost se odvíjí v Konicko-mladečském krasu. Ten se rozkládá od Ludmírova až po Javoříčko,” představil skupinu její předseda Vladimír Vaněk.

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/prostejovsti-jeskynari-slavi-kulate-jubileum-20190201.html

Přednáškový cyklus – březen

29.3.2018

V měsíci březnu se v Muzeu Litovel uskutečnily tři přednášky vztahující se k Javoříčskému krasu. První z nich proběhla hned 1. března, týkala se jeskyní Za Hájovnou a vedl ji pan Miroslav Vaněk.

http://www.muzeumlitovel.cz/cs/o-muzeu/kronika-udalosti/prednaskovy-cyklus-brezen.html

 

Jeskyňáři našli v Javoříčku zcela neznámý rozlehlý podzemní systém

3. srpna 2011  18:50
Týmu jeskyňářů z Prostějova se podařil mimořádný objev. Po desetiletích pátrání v podzemní v Javoříčku objevili dosud zcela neznámý rozlehlý systém chodeb a dómů dlouhý přibližně čtvrt kilometru. Objev významem přirovnávají k nalezení druhé části Javoříčských jeskyní – Jeskyně míru.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jeskynari-nasli-v-javoricku-zcela-neznamy-rozlehly-podzemni-system.A110803_1628795_olomouc-zpravy_sot

Speleo-setkání “Na východě” Březina 2009

Již tradiční setkání jeskyňářů proběhlo 13.2. -15.2. na základně Prostějovských jeskyňářů ZO 7-03 na Březině.

Velmi příjemné setkání kamarádů bylo doplněno exkurzemi do místních krásných jeskyní  (Javoříčské jeskyně – Černá propast a  jeskyně Za hájovnou).  Já osobně jsem navštívil Javoříčské – Černou propast. Tyto jeskyně jsou neskutečně krásné, jejich výzdoba jest úchvatná. Velmi vzácná podzemní pouť. Sobotní večer byl zaměřen na promítání expedic , různých výprav pod zem a veselení s živou hudbou.

Autor: Ivan Kletečka
Zdroj :

Objev jako z Verneovky – jeskynní komplex v Javoříčku

Prostějov – Prostějovští jeskyňáři prováděli zhruba před čtrnácti dny rutinní kopání v sedimentech svahu naproti komplexu Javoříčských jeskyní. Najednou se jim pod rukama otevřela drobná puklinka, z níž vycházel silný průvan. V tu chvíli odborníci tušili, že narazili na něco velkého. Kopali dál, otevřelo se jim větší okno se stropem a významný objev byl na světě – systém dómů, chodeb a propastí s bohatou krápníkovou výzdobou a v délce zatím asi čtvrt kilometru.

Zdroj : https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1249300-objev-jako-z-verneovky-jeskynni-komplex-v-javoricku

Jeskyňářští Oskaři putovali do Prostějova.

Prostějov / Javoříčko – Česká speleologická společnost nedávno udělila takzvané jeskyňářské Oskary. Všech pět cen putovalo rovnou do Prostějova. Zdejším speleologům se totiž podařil v loňském roce unikátní objev.

Pětice cen, kterou každým rokem uděluje Česká speleologická společnost, tentokrát putovala na Hanou. Prostějovští jeskyňáři si je zasloužili, mimo jiné, za objev velkého podzemního systému v jeskyních Javoříčko. V jeskyni „Za hájovnou” objevili labyrint chodeb a dómů s rozsáhlou krápníkovou výzdobou. Šéf prostějovských speleologů Miroslav Vaněk Oskary považuje za ocenění celého týmu.

Zdroj :http://www.iprostejov.cz/cz/p/jeskynarsti-oskari-putovali-do-prostejova/

Průzkum Javoříčských jeskyní úspěšně pokračuje .

Prostějovští jeskyňáři se dnes začnou prokopávat do dalších částí podzemí v Javoříčku u Olomouce. Před pár dny se jim tam podařil unikátní nález. Narazili na novou jeskyni s bohatou krápníkovou výzdobu. Označili ji za objev století.

Zdroj : https://www.irozhlas.cz/regiony/pruzkum-javoricskych-jeskyni-uspesne-pokracuje_201108060058_amanourova

Jeskyňáři objevili v Javoříčku nové rozsáhlé podzemní prostory .

Za objev století označili jeskyňáři z Prostějova svůj nález v Javoříčku na Olomoucku, kde odkryli nové podzemní prostory. Systém dómů a chodeb s krápníky našli v jeskyni Za hájovnou, která je v blízkosti Javoříčských jeskyní.

Zdroj : https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/jeskynari-objevili-v-javoricku-nove-rozsahle-podzemni-prostory_201108031945_sbartosova

Přesunout se na začátek